گیاه کاکتوس

کاکتوس ها یا کاکتوس ها، خانواده گیاهان گلدار  با نزدیک به 2000 گونه و 139 جنس. کاکتوس ها در بیشتر طول آمریکای شمالی و جنوبی، از بریتیش کلمبیا و آلبرتا به سمت جنوب، بومی هستند. جنوبی ترین محدوده محدوده آنها تا شیلی و آرژانتین گسترش می یابد. مکزیک بیشترین تعداد و تنوع گونه ها را دارد. تنها کاکتوس‌هایی که احتمالاً بومی دنیای قدیم هستند، اعضایی از جنس هستند که در شرق آفریقا، ماداگاسکار و سری‌لانکا یافت می‌شوند. اگرچه تعداد کمی از گونه های کاکتوس در مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری زندگی می کنند، اکثر آنها در مناطق خشک زندگی می کنند و به خوبی با آنها سازگار هستند. همچنین به فهرست گیاهان خانواده کاکتاسه مراجع

ویژگیهای فیزیکی
کاکتوس ها و آلوئه ورا و فرآورده آن گیاهان چند ساله آبدار هستند. کاکتوس ها عموما دارای ساقه های علفی یا چوبی ضخیم حاوی کلروفیل هستند. کاکتوس‌ها را می‌توان با وجود آرئول‌ها، ساختارهای بالشتکی کوچک با تریکوم (موهای گیاه) و تقریباً در همه گونه‌ها، خارها یا موهای خاردار (گلوکید) از سایر گیاهان آبدار متمایز کرد. آرئول ها شاخه های اصلاح شده ای هستند که از آن گل ها، شاخه ها و برگ های بیشتری (در صورت وجود) ممکن است رشد کنند.

گیاهان: از ناز تا گوشتخوار
شاید بدانید که برنج دانه یک گیاه است، اما قدیمی ترین گیاه شناخته شده جهان کدام است؟ کدام نوع گیاه می تواند یک ساله، دو ساله یا چند ساله باشد؟ کاوش عمیق و کشف پاسخ در این مسابقه.
در بیشتر گونه‌ها، برگ‌ها وجود ندارند، به‌شدت کاهش می‌یابند، یا به‌عنوان خار اصلاح می‌شوند، سطحی که آب از آن از بین می‌رود به حداقل می‌رسد و ساقه عملکردهای فتوسنتزی گیاه را بر عهده گرفته است. فقط جنس‌های گرمسیری، هر دو تاک، دارای برگ‌های کاربردی با ظاهر معمولی هستند، در حالی که برگ‌های آند گرد هستند، نه صاف. سیستم های ریشه به طور کلی نازک، فیبری و کم عمق هستند و به طور گسترده ای برای جذب رطوبت سطحی هستند.

لوئیس دیگو و آدولفو گارسیا
کاکتوس ها از نظر اندازه و ظاهر کلی بسیار متفاوت هستند، از پیوت دکمه مانند  و توده های کم گلابی خاردار  و کاکتوس جوجه تیغی گرفته تا ستون های عمودی کاکتوس های بشکه ای و  حیرت آور . بیشتر کاکتوس ها و درخت سیب ترش گلاب در زمین رشد می کنند، اما چندین گونه گرمسیری – از جمله کاکتوس برگ اپی فیت هستند که روی گیاهان دیگر رشد می کنند. برخی دیگر روی بسترهای سخت مانند سنگ زندگی می کنند، در حالی که برخی دیگر از درختان بسیار بالا می روند. گونه های اپی فیتیک تمایل به داشتن ساقه های نازک و تقریباً برگی پهن دارند. ظاهر گیاه نیز بسته به صاف بودن سطح ساقه یا تزئین شده با غده های بیرون زده، برآمدگی ها یا شیارها متفاوت است.

دفتر مدیریت زمین ایالات متحده
روش اولیه تولید مثل از طریق بذر است. گلها اغلب بزرگ و رنگارنگ معمولا منفرد هستند. همه جنس‌ها دارای لوله‌ای گلدار هستند، اغلب با ساختارهای گلبرگ مانند، و ساختارهای کمتر رنگارنگ و تقریباً برگی. لوله بالای یک تخمدان یک حفره ای رشد می کند. سبکی که در بالای آن بسیاری از کلاله های پذیرنده گرده وجود دارد نیز از بالای تخمدان نشات می گیرد. میوه آن معمولا توت است و حاوی دانه های زیادی است. بلافاصله پس از گرده افشانی، که ممکن است توسط باد، پرندگان، حشرات یا خفاش ها انجام شود، کل لوله گل از بالای تخمدان جدا می شود و یک اسکار برجسته به جا می گذارد.

چندین کاکتوس گیاهچه هایی را در سطح زمین ایجاد می کنند که به عنوان جبران، گونه ها را به صورت رویشی تکثیر می کنند. بسیاری دیگر می توانند با تکه تکه شدن تکثیر شوند، به این ترتیب بخش های شکسته شده از گیاه اصلی به آسانی ریشه می گیرند و افراد کلونال را تشکیل می دهند. بافت های کاکتوس ها به طور گسترده ای سازگار هستند به طوری که بخش های انتهایی یک گونه ممکن است روی دیگری پیوند زده شود.

 

ساختار داخلی ساقه‌های کاکتوس‌ها با الگوی آنژیوسپرم‌های پهن برگ مطابقت دارد. یک لایه کامبیوم از سلول‌های تقسیم‌کننده، که بین بافت‌های چوبی داخلی و بافت‌های نزدیک بیرون ساقه قرار دارد، وجود دارد. با این حال، بخش عمده ساقه شامل سلول‌های ذخیره‌ای با دیواره نازک است که حاوی مواد موسیلاژینی است که از از بین رفتن رطوبت جلوگیری می‌کند. ساقه کاکتوس ها اندام اصلی تولید و ذخیره غذا برای اکثر گونه ها است.

استفاده می کند
کاکتوس ها و گل یونجه قرمز به طور گسترده ای به عنوان گیاهان زینتی کشت می شوند. علاوه بر این، گونه های مختلف، به ویژه گلابی خاردار و به ترتیب و  به عنوان غذا کشت می شوند. در آمریکای مرکزی و جنوبی، گونه های و دیگران به عنوان حصار زنده و چوب کاکتوس های ستونی به عنوان سوخت در برخی مناطق بیابانی استفاده می شود. در مواقع خشکسالی، خارها را از کاکتوس‌هایی مانند مانداکارو (جدا می‌کنند تا به عنوان علوفه دام استفاده شود. پیوت، از ، از زمان های پیش از کلمبیا به دلیل خواص توهم زایی آن به طور تشریفاتی استفاده می شده است و بسیاری از گونه های کاکتوس در طب سنتی اهمیت محلی دارند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.