چه چیزی در مورد گیاهان کاکتوس خاص است

کاکتوس ها گیاهان منحصر به فردی هستند، اما چه چیزی آنها را تا این حد خاص می کند؟ در حالی که برخی از آنها برای صدها سال زندگی می کنند، برخی دیگر به دلیل الگوهای رشد عجیب و غریب، اشکال منحصر به فرد و مقاومت بی بدیلشان در برابر شرایط سخت به یک هیبت تبدیل شده اند.
آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا گیاه کاکتوس و رز هلندی هم در زیستگاه طبیعی و هم در خانه بسیار مورد توجه قرار می گیرد؟ خوب، این گیاه خاردار به لطف ویژگی های منحصر به فردش، هم برای انسان و هم برای حیوانات شگفت انگیز باقی مانده است. هر حیوان یا انسانی که با کاکتوس تماس داشته باشد یا کاکتوس دیده باشد، گواهی می دهد که هیچ گیاه دیگری از نظر منحصر به فرد بودن به آن نزدیک نمی شود. این برخلاف هنجار مورد انتظار برای اکثر گیاهان است و این باعث برجسته شدن آن شده است.

بنابراین، چه چیز خاصی در مورد گیاهان کاکتوس طلایی وجود دارد؟ این گیاه جدا از اینکه یکی از طولانی ترین گیاهان روی زمین است، یکی از مقاوم ترین ها نیز هست و می تواند در سخت ترین شرایط آب و هوایی نیز مقاومت کند. این گیاه همچنین در شکل ها و اندازه های منحصر به فردی رشد می کند که به ندرت در گیاهان معمولی دیده می شود. آنها همچنین شبگرد هستند و الگوهای رشد منحصر به فردی را نشان می دهند.

در این مقاله به بررسی برخی از برجسته ترین ویژگی هایی می پردازیم که این گیاه را منحصر به فرد می کنند. نحوه سیم‌کشی متفاوت این گیاه خاردار و عواملی که آن را در الگوی رشد خود برجسته می‌کند، بررسی می‌شود.

در حالی که سیم کشی هر گیاه متفاوت است، اکثر آنها در طول روز فعال هستند. این امر به ویژه از نظر توانایی آنها در جذب مواد مغذی و ساختن غذا بسیار مهم است. در طول روز، خورشید بهترین محیط و شرایط را برای فتوسنتز فراهم می کند و در نتیجه بیشتر گیاهان را فعال نگه می دارد. با این حال، به نظر می رسد کاکتوس ها مسیر متفاوتی را انتخاب می کنند، زیرا در شب بهترین عملکرد را دارند. برخلاف اکثر گیاهانی که روزنه های خود را در روز باز می کنند، کاکتوس ها در شب منافذ باز دارند. این یک سازگاری است که به منظور کمک به جلوگیری از از دست دادن آب است که در غیر این صورت در طول روز که خورشید طلوع می کند اتفاق می افتد.

در طول شب، درجه حرارت پایین است. این با نسیم آرام همراه است که به آنها کمک می کند تا حد ممکن آب را حفظ کنند.

برای جلوگیری از از دست دادن آب، گیاهان کاکتوس روزنه های خود را در شب باز می کنند.
آنها ساکولنت های ساقه ای هستند
کاکتوس ها به دلیل اینکه بخشی از خانواده ساکولنت هستند، آب را در سیستم خود ذخیره می کنند. بر خلاف ساکولنت‌های دیگر که آب آن را در برگ‌ها ذخیره می‌کنند، کاکتوس‌ها برگ ندارند و به ساقه‌های آن اجازه می‌دهند این نقش را ایفا کنند. ساقه بزرگ و ضخیم به عنوان یک “مخزن” ذخیره آب کمک می کند. این توضیح می دهد که چرا اکثر کاکتوس ها دارای ساقه های بزرگ و گرد هستند. در طول فصل خشک، این گیاه آب ذخیره شده در ساقه های خود را در انتظار باران های کمی که گهگاه در بیابان ها می آید مصرف می کند.

الگوهای رشد منحصر به فرد
کاکتوس و آلوئه ورا سرد به عنوان برخی از عجیب ترین الگوهای رشد در پادشاهی گیاهان شناخته شده است. این ممکن است از اندازه آن تا شکل و بافت متفاوت باشد. برخی از واریته‌ها مانند کاکتوس‌های درخت‌زی شکل درخت معمولی را به خود می‌گیرند، اما دارای یک تنه بزرگ هستند که توسط چندین شاخه جفت می‌شود. سپس کاکتوس های ستونی هستند که به شکل استوانه ای رشد می کنند. بسته به واریته، ساقه های آن ممکن است شاخه داشته باشد یا نداشته باشد.

این گیاهان خاردار همه چیز را دارند، از کاکتوس های حجیم مانند ساگوارو تا کوچک ترین گونه ها مانند کاکتوس ماه. هر گونه کاکتوس بر اساس سازگاری و محیط خود الگوی رشد منحصر به فردی دارد. برخی از گونه‌ها مانند کاکتوس بشکه‌ای به شکل‌های استوانه‌ای بزرگ رشد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر مانند کاکتوس مدادی کوچک‌ترین ساقه‌ها را نشان می‌دهند، تقریباً می‌توانید آنها را با نوعی علف اشتباه بگیرید. این تضاد بزرگ چیزی است که کاکتوس را از بقیه متمایز می کند.

بسته به گونه، گیاهان کاکتوس می توانند به کوچکی کاکتوس ماه و به بزرگی کاکتوس ساگوارو رشد کنند.
آنها در برابر خشکسالی مقاوم هستند
این ممکن است نسبتاً واضح باشد، اما در عین حال، این ویژگی است که در بیشتر گیاهان پیدا نمی‌کنید. بیشتر گونه های کاکتوس برای بیابان ها سازگار شده اند. به این ترتیب، آنها ویژگی ها و ویژگی های منحصر به فردی را ایجاد کرده اند که به آنها کمک می کند تا با این محیط سازگار شوند. با توجه به این واقعیت که باران کم و کمبود مواد مغذی کافی ممکن است برای بقای گیاه مضر باشد، گیاهان زیادی در بیابان زنده نمی مانند. با این حال، کاکتوس ها به دلیل سازگاری های منحصر به فرد خود مانند ساقه های آبدار، کمبود برگ و سیستم ریشه های کم عمق، بر هنر رشد در چنین محیط های خشن مسلط شده اند.

آنها می توانند هر زمان گل بدهند
بر خلاف سایر گیاهانی که فصل های گلدهی خاصی دارند، اکثر گونه های کاکتوس از این روند پیروی نمی کنند. گلدهی آنها به شرایط آب و هوایی و در دسترس بودن غذا بستگی دارد. به این ترتیب، زمانی که “شاد” هستند، تمایل به گل دادن دارند. این ویژگی با آب و مواد مغذی کافی در خاک است.

معمولاً برخی از گونه های کاکتوس که به ندرت در زیستگاه های طبیعی خود گل می دهند، به لطف نظارت دقیق، در دسترس بودن آب و کود مناسب، زمانی که در خانه رشد می کنند بهتر شکوفا می شوند. در حالی که برخی این گلدهی را با برخی میوه ها دنبال می کنند، برخی دیگر به سادگی محو می شوند و در انتظار فصل مناسب بعدی برای شکوفه دادن دوباره هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.