زیره در بازار کرمان موجب آلودگی هوا شد

زیره در بازار کرمان  یک ادویه بذری از خانواده چتریان است. زیره و محصولات ارزش افزوده حاصل از زیره در طعم‌دهنده غذا و عطرسازی استفاده می‌شود.

زیره حاوی روغن فرار (3-4٪)، کومینالدئید، اصل فعال اصلی است که به میزان 45-50٪ وجود دارد. زیره و محصولات با ارزش افزوده زیره، یعنی روغن زیره و اولئورزین صادر می شود.

پودر زیره جزء اصلی بسیاری از مخلوط ادویه ها و پودرهای کاری را تشکیل می دهد. کومینالدئید یک فیتوکمیکال مهم است و فواید بسیاری برای سلامتی دارد.

گزارش شده است که الکل و عصاره آبی زیره دارای خواص مغذی زیادی مانند ضد حساسیت، آنتی اکسیدان، ضد تجمع پلاکتی و کاهش قند خون است.

زیره و محصولات ارزش افزوده حاصل از زیره می توانند منبع خوبی از مواد مغذی با فعالیت های بیولوژیکی فراوان باشند. ترکیب زیره در محصولات غذایی فواید طعم دهنده و در عین حال مغذی را خواهد داشت.

در بررسی حاضر، شیمی، پردازش و فعالیت های بیولوژیکی زیره و اجزای آن مورد بحث قرار گرفته است.

یک رویکرد جدید پالایشگاهی زیستی در مطالعه حاضر توسعه داده شده است، و بر روی دانه های زیره سبز به عنوان منبع بالقوه فیتوکمیکال های مورد علاقه اعمال می شود. زیره یک ادویه محبوب است که به دلیل عطر متمایزش به طور گسترده استفاده می شود.

این یک ذخیره غنی از روغن های گیاهی و ضروری است. رویکرد پالایشگاه زیستی در اینجا بر ارزیابی تأثیر چهار منشأ جغرافیایی مختلف  بر عملکرد و کیفیت روغن در دانه زیره، و بر ارزش‌گذاری محصولات جانبی باقی‌مانده با بررسی محتوای غذایی آنها متمرکز بود.

و فعالیت بیولوژیکی برای اولین بار. اسانس های گیاهی و اسانس استخراج و ترکیبات آنها تعیین شد. صفات تغذیه ای نیز مورد ارزیابی قرار گرفت.

کیک‌های خشک‌شده و تقطیر شده با آب به‌عنوان آب معطر به دلیل فیبر، قند، پروتئین، فنل و فلاونوئیدها مشخص شدند. فعالیت ضد باکتری و آنتی اکسیدانی نیز تعیین شد.

دانه‌های زیره حاوی مقادیر بالایی در روغن‌های گیاهی و اسانس، پروتئین‌ها و قندها بدون توجه به منشأ آن‌ها بودند.

علاوه بر این، این گونه سطوح بالایی از اسید چرب پتروسلینیک (ایزومر اسید اولئیک) و استرول‌ها را نشان داد. کیک ها و آب معطر نیز سطوح بالایی از پروتئین، فیبر، قند و فنل را نشان می دهند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.