درباره کاکتوس

احتمالاً کاکتوس را به عنوان یک گیاه سبز سیخ دار می شناسید که در صحرا می روید.

این ممکن است درست باشد، اما چیزهای بیشتری برای یادگیری در مورد کاکتوس ها وجود دارد (این کلمه برای بیش از یک گیاه کاکتوس است)!

گیاه کاکتوس چیست؟
کاکتوس نوعی گیاه به نام ساکولنت است. این بدان معنی است که می تواند آب را در ساقه، ریشه و برگ های خود ذخیره کند.

حتی اگر برای مدت طولانی باران نبارد، کاکتوس همچنان آب ذخیره شده برای کمک به رشد خود دارد.

 

به لطف توانایی ذخیره آب، کاکتوس می تواند بیش از یک سال بدون باران زندگی کند!

گیاه کاکتوس چه شکلی است؟
حدود 2000 نوع کاکتوس  وجود دارد که در شکل ها، اندازه ها و رنگ های مختلف وجود دارند. سبز ممکن است رایج ترین رنگ برای کاکتوس ها و پرورش آلوئه ورا باشد، اما آنها می توانند آبی یا سبز قهوه ای نیز باشند.

برخی از گیاهان کاکتوس بسیار گرد هستند و برخی دیگر مانند پنکیک صاف هستند.

برخی حتی شکلی شبیه به مار یا ستاره دریایی دارند. یک گیاه کاکتوس  می تواند بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشد. بزرگ‌ترین نوع کاکتوس‌ها می‌توانند تا 66 فوت قد و تا 4800 پوند وزن داشته باشند. به اندازه یک ماشین سنگین است!

 

اگرچه ممکن است کاکتوس را گیاهی زشت و پوشیده از سنبله تصور کنید، اما در واقع گل های بزرگ و زیبایی نیز رشد می کند. گل های کاکتوس می توانند زرد، قرمز، صورتی، سفید، نارنجی یا آبی باشند.

برخی از گل های کاکتوس فقط یک روز شکوفا می شوند، در حالی که برخی دیگر برای هفته ها ماندگاری دارند. بسیاری از این گل ها شبگرد هستند، یعنی فقط در شب شکوفا می شوند.

البته، کاکتوس نیز دارای سنبله است، اما از نظر فنی به آنها خار می گویند. گیاه کاکتوس به جای برگ دارای خار است و این خارها به زنده ماندن گیاه کاکتوس کمک می کنند.

خارهای تیز از کاکتوس ها در برابر حیوانات و پرندگان محافظت می کند. آنها همچنین به جلوگیری از خروج آب ذخیره شده گیاه کاکتوس کمک می کنند. خارهای گیاه کاکتوس ممکن است زیبا نباشند، اما مطمئناً مهم هستند!

زیستگاه کاکتوس – کاکتوس ها  کجا رشد می کنند؟
اگر فکر می‌کردید که پاسخ این سوال «کویر» است، درست می‌گویید! بیشتر کاکتوس ها در بیابان یا در مناطق بسیار خشک رشد می کنند زیرا خاک خشک و سنگی را دوست دارند.

با این حال، برخی از گیاهان کاکتوس در جنگل های بارانی و در کشورهای شمالی مانند کانادا یافت شده اند.

 

ایالت هایی که بیشتر برای کاکتوس ها و آلوئه ورا دارویی شناخته می شوند آریزونا، کالیفرنیا و تگزاس هستند. این ایالت ها دارای بیابان ها و پارک های ملی هستند که در آن گیاهان کاکتوس زیادی رشد می کنند.

مردم فقط برای دیدن کاکتوس ها از همه جا به آنجا می آیند، به خصوص زمانی که گل ها بین ماه های مارس و می شکوفه می دهند.

حقایق دیگر در مورد گیاهان کاکتوس
احتمالاً تا به حال می توانید بفهمید که گیاه کاکتوس ترفندهای ویژه زیادی برای کمک به زنده ماندن در بیابان دارد. به عنوان مثال، کاکتوس دارای پوست مومی است که به نگه داشتن آن در آب کمک می کند.

بیابان ها – خشکسالی

آب درون گیاه کاکتوس بسیار غلیظتر از آبی است که معمولاً می بینید. ممکن است خیلی خوشمزه به نظر نرسد، اما نوشیدن آن برای مردم بی خطر است. در واقع نوشیدن آب کاکتوس جان افرادی را که در بیابان سفر می کنند نجات داده است!

بسیاری از کاکتوس ها خارهایی دارند که نه تنها تیز و پوک هستند، بلکه سمی نیز هستند. آخ!

برخی از گیاهان کاکتوس فقط پانزده سال عمر می کنند، اما برخی از آنها تا 300 سال عمر می کنند.

حتی می توانید مقداری کاکتوس مانند انجیر هندی و گلابی خاردار بخورید.

این نوع از کاکتوس ها میوه هایی را رشد می دهند که وقتی رسیده و آماده مصرف هستند قرمز یا زرد می شوند. مردم همچنین از پدها یا ساقه‌های کاکتوس‌ها می‌خورند.

کاکتوس ها را می توان سرخ کرد، آب پز یا در سالاد یا سوپ سرو کرد. در برخی از کشورها مانند مکزیک، می توانید کاکتوس را به عنوان غذا از فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید. آیا کاکتوس میخورید؟

گل های گیاهان کاکتوس معمولاً توسط زنبورها، پروانه ها، پروانه ها و حتی خفاش ها گرده افشانی می شوند.

زنبور عسل

از کاکتوس ها می توان برای ساخت شانه، سوزن و قلاب استفاده کرد.

بنابراین بله، گیاه کاکتوس سیخ دار، (معمولا) سبز است و در بیابان رشد می کند. اما این گیاه واقعاً منحصر به فرد با انواع ترفندهای ویژه برای کمک به زنده ماندن در بیابان است.

به علاوه، این گیاه مفیدی است که میوه می‌کشد، می‌توان از آن برای تهیه اقلام مختلف استفاده کرد و آب آشامیدنی دارد که جان انسان‌ها را نجات داده است!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.