حقیقت شگفت انگیز که درباره کاکتوس

یونانی ها از کلمه کاکتوس برای اشاره به گیاه سیخ دار استفاده می کردند که آن را با کنگر مقایسه می کردند. اما بعداً مشخص شد که گیاهی که آنها از آن به عنوان کاکتوس یاد می کنند در واقع کنگر بوده و نه کاکتوس و این دو گیاه دارای ویژگی های متفاوتی هستند.

به گزارش دیکشنری آنلاین ریشه شناسی، این کلمه از کلمه لاتین  به معنای کلاسیک گرفته شده است. در سال 1769 لینه فکر کرد که کاکتوس خاردار آمریکایی که امروزه می شناسیم مربوط به کاکتال است و گیاه را کاکتوس نامید.

شاید شنیده باشید که کلمه “کاکتوس” جمع کاکتوس است و “کاکتوس” اشتباه است. تحقیقات علمی، مطالعات و رسانه های چاپی استفاده از کاکتوس ها را به کاکتوس ها ترجیح می دهند. با این حال، اکثر انگلیسی زبانان از کاکتوس ها در محیط های غیررسمی استفاده می کنند. بنابراین، هر دو کاکتوس و کاکتوس صحیح هستند، اما استفاده از آنها بستگی به این دارد که آیا شما در حال نوشتن غیررسمی هستید یا فقط صحبت های معمولی.

کاکتوس ها می توانند مقدار باورنکردنی آب را در مدت زمان کوتاهی ذخیره کنند
همانطور که می دانید در کویر به ندرت باران می بارد. وقتی باران می بارد، باران اغلب خفیف است و ممکن است ماه ها طول بکشد تا یک بیابان بار دیگر بارندگی را تجربه کند. آفتاب صحرا نیز به شدت داغ است و آب باران را در مدت بسیار کوتاهی خشک می کند.

بنابراین چگونه یک کاکتوس بدون آب برای مدت طولانی زنده می ماند؟ کاکتوس برای مقابله با شرایط خشک و گرم در بیابان، هر زمان که باران می‌بارد، آب زیادی ذخیره می‌کند.

ممکن است تصور کنید که کاکتوس ها و آلوئه ورا دارویی ممکن است ریشه های عمیقی داشته باشند تا بتوانند آب را از اعماق زمین جذب کنند. در حالی که این ممکن است برای اکثر محیط ها صادق باشد، اما در مورد بیابان ها یکسان نیست.

آب بسیار سریع از خورشید داغ صحرا تبخیر می شود. بنابراین، خاک هرگز فرصتی برای جذب آب و ذخیره آن در زیر سطح پیدا نمی کند.

بنابراین، گیاهان دارای سیستم ریشه ای کم عمقی هستند که به آنها اجازه می دهد تا حد ممکن آب را جذب کنند. ریشه ها تنها 1.3 سانتی متر عمق دارند، بنابراین زمان زیادی طول نمی کشد تا آب باران برای جذب به آنها برسد.

علاوه بر کم عمق بودن، ریشه های کم عمق نیز در مناطق وسیعی عرضی دارند. پوشش یک سطح بزرگتر به ریشه ها اجازه می دهد تا آب زیادی را در یک حرکت جذب کنند.

پس از جذب، گیاه گالن‌های آب را در ساقه‌اش ذخیره می‌کند و به نظر می‌رسد متورم شود. شن‌های صحرا ممکن است خشک به نظر برسند زیرا به سرعت آب می‌شوند، اما اگر می‌خواهید بدانید که آیا اخیراً باران باریده‌اید، فقط به چروک بودن کاکتوس نگاه کنید.

روزنه های کاکتوس فقط در شب باز می شوند
کاکتوس برای صرفه جویی در مصرف آب، تمام تلاش خود را می کند و این شامل باز کردن روزنه هایش فقط در شب می شود. همانطور که می دانید، گیاهان روزنه های خود را در طول روز باز می کنند تا به عنوان نقطه ورودی گاز و بازدم عمل کنند.

دریافت دی اکسید کربن و آزاد شدن اکسیژن از گیاه برای فتوسنتز ضروری است. فتوسنتز فرآیندی است که گیاهان را قادر می سازد تا غذا و انرژی برای رشد و بقای خود تولید کنند.

در طی فتوسنتز، گیاهان تعرق می کنند و در این فرآیند آب زیادی از دست می دهند. در طول روز، از دست دادن آب به ویژه در بیابان هایی که آفتاب بسیار داغ است، زیاد است.

کاکتوس ها مفهومی را پذیرفته اند که دانشمندان از آن به عنوان متابولیسم اسید کراسولاس (CAM) یاد می کنند. CAM به گیاهان اجازه می دهد که روزنه های خود را فقط در شب زمانی که دما سردتر است باز کنند.

در شب، این گیاهان دی اکسید کربن را ذخیره می کنند و در طول روز برای تولید مواد غذایی آزاد می کنند.

در طول تابستان، دما به طرز باورنکردنی گرم است و این باعث استرس گیاهان می شود. در این فصل، کاکتوس ها روزنه های خود را هم در روز و هم در شب بسته نگه می دارند و این منجر به مرحله خواب می شود که در آن گیاهان اصلاً رشد نمی کنند.

کاکتوس ها به جای برگ خار دارند
برگ‌ها بخش مهمی از هر گیاه هستند، زیرا آن را قادر می‌سازند تا غذایی تولید کند که برای رشد و بقا ضروری است. اگر تا به حال با یک گیاه کاکتوس تماس نزدیک داشته باشید، ممکن است فکر کرده باشید که چگونه می تواند بدون برگ زنده بماند.

گیاه کاکتوس به جای برگ خار دارد و این راه طبیعت برای کمک به زنده ماندن گیاه است. خارها به اشکال مختلفی وجود دارند، مانند:

 

حفاظت
بیابان دارای تعداد زیادی گیاهخوار است که برای غذا به گیاهان مختلف بیابانی وابسته هستند و کاکتوس نیز از این قاعده مستثنی نیست. این گیاه با ظاهر گوشتی خود مطمئناً حیوانات مختلف را به خود جذب می کند و این همان جایی است که خارها وارد می شوند.

به غیر از حیوانات، گیاهان نیز در معرض تهدید شکارچیان غیرقانونی هستند. یک بازار سیاه پر سود برای تجارت کاکتوس وجود دارد که منجر به نابودی گیاهان می شود. تخریب مکرر کاکتوس ممکن است در نهایت منجر به انقراض شود.

یک کاکتوس کولا.
سوزن ها در تماس نزدیک پوست را عمیقا سوراخ می کنند.
خارها به عنوان یک مکانیسم دفاعی برای گیاه عمل می کنند. سوزن ها عمیقاً پوست را سوراخ می کنند

ارتباط نزدیک. تحمل سوراخ شدن ستون فقرات برای هر حیوانی بسیار دردناک است.

خارها نیز به سختی از روی پوست جدا می شوند و ممکن است باعث عفونت ثانویه شوند. برخی از ستون فقرات می توانند باعث صدمات متعدد در یک مکان شوند.

جمع آوری آب
خارها به جمع آوری آب در بیابان های مه آلود کمک می کنند و این کار را اینگونه انجام می دهند. وقتی مه روی خارها فرود می‌آید، بعداً به آبی تبدیل می‌شود که روی زمین پایین می‌ریزد. سپس ریشه های گیاه این آب را برای ذخیره سازی توسط گیاه جذب می کنند.

به دام انداختن هوا
جریان هوا می تواند منجر به از دست دادن آب شود و خارها به شکستن جریان هوا در اطراف گیاه کاکتوس کمک می کنند. بدون بافری که خارها ایجاد می کنند، تبخیر آب بسیار زیاد خواهد بود و در غیر این صورت گیاهان آب زیادی از دست می دهند.

سایه
آب و هوای بیابان بسیار گرم است و خارها مجموعاً سایه ایجاد می کنند. بدون سایه، خورشید صحرا به زودی تمام رطوبت گیاهان را خشک می کند و آنها نمی توانند زنده بمانند.

تکثیر
تکثیر برای رشد گیاهان جدید در همان گونه مهم است. خارهایی که توسط بادهای شدید صحرا به اطراف منفجر می شوند یا حیواناتی که سوراخ می شوند اغلب خود را در مکان های جدید می یابند. خارها سپس به گیاهان کاکتوس تبدیل می شوند که ادامه زندگی گیاهان را در زمانی که بزرگترها در اثر پیری می میرند تضمین می کند.

تصویر نزدیک از کاکتوس.
خارها نقش مهمی در گیاه کاکتوس دارند
5. کاکتوس ها دارای سطوح مومی شکل هستند
گیاهانی که در مناطق مرطوب رشد می کنند سطوحی را ترجیح می دهند که آنها را به راحتی تعرق کنند. بدون سهولت انتشار رطوبت و گازها در محیط، این گیاهان می پوسند و می میرند.

با این حال، در بیابان هایی که آفتاب سوزان و بادها به سرعت منجر به از دست دادن رطوبت می شوند، برعکس است. بنابراین، کاکتوس ها از یک پوشش مومی برای جلوگیری از اتلاف آب استفاده می کنند.

یک گیاه کاکتوس می تواند برای قرن ها زندگی کند
اکثر گیاهان آپارتمانی به دلیل اینکه عمر کوتاهی دارند نیاز به تعویض دائمی دارند. اگر به دنبال گیاهی هستید که بتواند برای چندین دهه زنده بماند، باید یک گیاه کاکتوس تهیه کنید.

این گیاه نه تنها به حداقل مراقبت نیاز دارد، بلکه می تواند بیشتر از اکثر گیاهان زنده بماند. همانطور که می دانید بیش از 1500 گونه از این گیاه وجود دارد. میانگین طول عمر یک گیاه کاکتوس بین 10 تا 200 سال است.

یک کاکتوس
این گیاه نه تنها به حداقل مراقبت نیاز دارد، بلکه می تواند بیشتر از اکثر گیاهان زنده بماند.
با این حال، به همان اندازه که گیاهان به مراقبت شبانه روزی شما نیاز ندارند، برخی چیزها ممکن است در بقای آنها اختلال ایجاد کند.

اطمینان حاصل کنید که کارهای زیر را برای شاد نگه داشتن گیاهان و برای سال های آینده انجام می دهید:

آبیاری گیاهان خود
گیاهان خود را به طور منظم آبیاری کنید. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید زیرا ممکن است باعث پوسیدگی ریشه شود.

نور کافی
گیاه خود را در محلی با نور طبیعی قرار دهید. از قرار دادن آنها برای مدت طولانی روی لبه پنجره خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آفتاب سوختگی و تغییر رنگ شود. ممکن است لازم باشد بسته به گرمای هوا در طول روز، آنها را در زیر نور خورشید و زیر سایه قرار دهید.

خاک مناسب را انتخاب کنید
از خاک هایی که آب را برای مدت طولانی در خود نگه می دارند اجتناب کنید و در عوض خاک هایی را انتخاب کنید که آب را به سرعت تخلیه می کنند. احتباس آب برای ریشه گیاه خوب نیست و ممکن است باعث پوسیدگی شود.

دماها
کاکتوس برای سالم ماندن و قوی ماندن به دمای مطلوب نیاز دارد. بسیاری از گونه ها با محیط های مختلف سازگار می شوند، اما باید مراقب باشید که آنها را برای مدت طولانی در دمای شدید قرار ندهید.

یک کاکتوس مدادی آتشین قرمز.
کاکتوس و رز هلندی برای سالم ماندن و قوی ماندن به دمای مطلوب نیاز دارد.
در طول زمستان و پاییز، دمای ایده آل بین 45 تا 55 درجه فارنهایت خواهد بود. در تابستان، گیاهان در دمای بین 65 تا 95 درجه فارنهایت خوب عمل می کنند.

رشد کاکتوس می تواند یک بازی انتظار باشد
برخی از گیاهان گلدانی فقط چند هفته طول می کشد تا به گل بپرند، اما کاکتوس نه. پرورش کاکتوس نیاز به صبر دارد.

گیاه کاکتوس نسبت به سایر گیاهان کندتر رشد می کند زیرا حاوی کلروفیل در برگ ها نیست. کلروفیل در برگ اکثر گیاهان وجود دارد و به تولید سریع غذا برای گیاهان کمک می کند.

با توجه به سازگاری و تمرکز بر حفظ آب در محیط های خشن، تمرکز اصلی این گیاه به جای تولید مثل بر بقا است. اگر گیاه دارای برگ های واقعی بود، در نهایت رطوبت زیادی را در طول تولید غذا از دست می داد.

اگر می خواهید کاکتوس را از نهال بکارید، مراحل رشد به شرح زیر است:

ماه 1
در این دوره، انتظار زیادی نداشته باشید و روی مشاهده تمرکز کنید تا ببینید آیا گیاهچه ای از خاک بیرون می آید یا خیر.

خارهای کوچک ممکن است از نهال شما شروع به بیرون آمدن کنند یا نکنند.

تهویه و نور کافی به گیاه بدهید. همچنین، زمانی که یک یا دو اینچ بالای آن شروع به خشک شدن کرد، گیاه گلدان خود را آبیاری کنید.

ماه 6
گیاه شما در این مرحله می تواند بزرگتر از یک سنگ مرمریت باشد. این نباید شما را عصبی کند. به یاد داشته باشید که رشد کاکتوس در مقایسه با سایر گیاهان عقب افتاده است، بنابراین این کاملاً مطابقت دارد.

سال 1
همچنین به احتمال زیاد تا این زمان تغییر چندانی نخواهید دید. کاکتوس ممکن است هنوز هم اندازه باشد. به یاد داشته باشید که گیاه را از سینی به یک ظرف بزرگتر تغییر دهید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.