جیوه یک عنصر طبیعی موجود در پوسته زمین

جیوه (Hg) یک عنصر طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد. اگرچه در محیط و جو در مقادیر کم وجود دارد اما به دلیل انتشار قابل توجه آن از طریق انتشارات انسانی، منبع نگرانی است.

سمیت جیوه به انسان محدود نمی شود. برای جیوه حیوانات و گیاهان نیز مضر است.

مکانیسم هایی که از طریق آن باعث مرگ سلولی می شود مورد توجه ویژه ای است و این مورد توجه قابل توجهی قرار گرفته است.

عطارد تاریخچه غنی دارد. کاربردهای آن از استخراج طلا (که یک روش معمول در کشورهای در حال توسعه باقی مانده است) تا درمان همه چیز از یبوست گرفته تا سیفلیس متفاوت بوده است.

بسیاری بر این باورند که شخصیت «کلاه‌دار دیوانه» در آلیس متن تشکر در سرزمین عجایب بر اساس کلاه‌برداران انگلیسی است که توسط نیترات جیوه مورد استفاده در فرآیند نمد مسموم شده‌اند.

منابع طبیعی جیوه در محیط عبارتند از بخار جیوه عنصری ناشی از آتشفشان ها و آتش سوزی های جنگلی و انتشار جیوه معدنی در اثر هوازدگی و حرکت آب.

منابع انسانی جدیدتر شامل سوزاندن زغال‌سنگ و سوخت‌های فسیلی، استخراج جیوه، پالایش فلزات گرانبها، ساخت قطعات الکتریکی و خودرو و فرآوری شیمیایی و انتشار از طریق سوزاندن زباله، دفن زباله و آلودگی صنعتی سیستم‌های آب است.

برخی از شناخته‌ شده‌ ترین اثرات زیست‌محیطی جیوه بر سلامتی طبع لیمو شیرین انسان به ترتیب از میناماتا، ژاپن و عراق به دلیل مصرف ماهی آلوده و گندم ناشی می‌شوند.

در میناماتا، در طول چندین سال، پساب صنعتی حاوی جیوه لباس کردی دخترانه به محیط زیست رها شد و در ماهی ها تجمع یافت.

در دهه 1950، بزرگسالانی که از ماهی جیوه استفاده می‌کردند، به بیماری میناماتا مبتلا شدند که در نهایت با پارستزی، نقص حسی، اختلال در گفتار، راه رفتن ناپایدار، ضعف عضلانی، تحریک‌پذیری از دست دادن حافظه و افسردگی مشخص شد.

علائم مشابهی در عراق پس از مصرف نان تهیه شده از غلات تیمار شده با اتیل جیوه مشاهده شد.

 • منابع:
  1. Recent Advances in Mercury Research
 • تبلیغات: 
  1. قیمت کارت ویزیت طرح چوب کافه
  2. لامپ های دیودی نوری ولتاژ بالا
  3. آیا می دانستید که رباتها هم عاشق گردو هستند
  4. نام زیتون در کتاب مقدس عبری

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.