جنبه تاریخی و فرهنگی زعفران

کلمه کروکوس از اساطیر یونانی گرفته شده است. گفته می شود کروکوس یکی از دوستان خدای هرمس در حین پرتاب دیسک توسط او آسیب دیده است.

سه قطره خون از سرش بر وسط گل زعفران افتاد و به این ترتیب زعفران سحرخیز سه کلاله گل زعفران رشد کرد و به نام کروکوس نامگذاری شد.

در داستان دیگری پسری به نام کروکوس وجود داشت که هرمس را می پرستید و پس از مرگ او توسط هرمس او را به گل زعفران تبدیل کرد.

بعدها در دوران نامگذاری علمی گیاهان، کروکوس به عنوان نام تیره گیاهان گلدار زعفران ریحان که زعفران به آن تعلق دارد انتخاب شد. شاید نام جنس بسیاری از گیاهان دیگر نیز ریشه در فرهنگ عامه داشته باشد.

فرهنگ عامه به تمام جنبه های فرهنگ غیررسمی اعم از مادی یا غیرمادی از جمله جنبه های زندگی روزمره اشاره دارد.

زعفران از دیرباز در فرهنگ عامه، به ویژه در آیین ها و مراسم به ویژه زعفران دسته دختر پیچ در مناطقی از جهان که زعفران برای مدت طولانی تولید می شود، استفاده می شده است.

به عنوان مثال، در متن Materia Medica که توسط یک پزشک یونانی به نام Pedanio Dioscorides نوشته شده است، استفاده از زعفران به دلیل خواص درمانی آن پیشنهاد شده است.

در کشمیر مردم پیاز زعفران را در شیر گاو می جوشانند و از خمیر حاصل برای زعفران پوشال التهاب مفاصل استفاده می کنند. زعفران موجود در شیر نیز توسط زنان برای بهبود رنگ پوست نوزادان خود استفاده می شود.

علاوه بر اقدامات درمانی، زعفران در وعده های غذایی، جشنواره ها، هدایا و در تعاملات اجتماعی مانند فرهنگ اسپانیایی استفاده می شود.

سنت کشت زعفران در لامانچا در اسپانیا بخشی از فولکلور محلی است که در آهنگ ها و داستان هایی مانند اپرای گل رز زعفران نشان داده شده است.

  • منابع:
    1. Saffron: Science, Technology and Health
  • تبلیغات: 
    1. ادکلنی که باعث قتل فوتبالیست معروف شد!
    2. با رب گوجه می توانید نقاشی های زیبایی بکشید!
    3. 7 چیزی که درمورد میگو نمی دانستید
    4. بازیگر معروفی که با موزاییک به قتل رسید!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.